کانال تلگرام arasfeed@
+98 21 44070185 تماس در ساعات کاری
info@arasfeed.com گروه ارس فید
;

روش غذا دادن به جوجه های یک روزه

IMG

اصول تغذیه و نگهداری از جوجه ی یک روزه

تغذیه، پرورش و نگهداری جوجه یک روزه مرغ

پرورش جوجه های گوشتی یکی از بهترین و لذت بخش ترین کارهایی است که هر پرورش‌دهنده مرغی تمایل به انجام آن دارد، چرا که جوجه ها پس از گذشت چهار الی پنج ماه کاملا بالغ شده و آماده کشتار و فروش به بازار خواهند بود. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نحوه تغذیه جوجه های یک روزه و راهکارهای پرورش و نگهداری آنها تا زمان بلوغ آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

تغذیه جنین جوجه قبل از تولد 

زرده یک ماده مغذی قوی است که اساساً چربی وقسمتی از پروتئین مورد نیاز جنین را تامین می کند .جالب است بدانید نطفه دقیقاً روی زرده قرار گرفته و مراحل اولیه تشکیل را می گذراند ولی با این حال زرده آخرین بخش از تخم است که جهت خدمت به رشد جنین به مصرف می رسد .

در واقع زرده تعیین کننده کیفیت جوجه است .چرا که تمام چربی ، املاح و مواد مغذی برای پرورده شدن و جان گرفتن جوجه از طریق همین زرده تامین می شود .

تغذیه جوجه های تازه به دنیا آمده

پس از اینکه جوجه های مرغ را از دستگاهای جوجه کشی بیرون آوردید، نباید تا ۲۴ ساعت آنها را تغذیه کنید، چرا که در بدن آنها محتویات کیسه زرده وجود داشته و این کیسه زرده باید کاملاً مصرف شود. بارها مشاهده شده که پرورش دهنده ها زیر بیست و چهار ساعت اقدام به دان دهی به جوجه ها می کنند و مانع از مصرف کامل کیسه زرده می شوند که در نهایت جوجه ها در اثر عفونت کیسه زرده از بین می‌روند.

در طی مدت این ۲۴ ساعت می توانید آنها را با محلول آب و شکر ۱۰ درصد تغذیه کنید، شکر باعث افزایش مقاومت و توان جوجه ها خواهد شد.

تغذیه جوجه ها پس از گذشت ۲۴ ساعت

پس از گذشت ۲۴ ساعت از زمان تولد جوجه ها، می توانید آنها را با جیره استارتر تغذیه کنید. جیره غذای مخصوص جوجه ها در تمامی فروشگاه های محصولات طیور موجود می باشد، اما بهتر است از فروشگاه های معتبر و دارای مجوز از اداره دامپزشکی تهیه کنید تا سلامتی جوجه ها به خطر نیفتد.

همچنین می توانید آنها را با ترکیبی از پودر سویا، پودر ذرت، پودر نان خشک، پودر تخم مرغ آب پز شده و … تغذیه کنید، اما بهترین راه استفاده از جیره استارتر میباشد.

تغذیه جوجه یک روزه

چرا که این جیره حاوی مقادیر زیادی پروتئین و کلسیم و سایر مواد معدنی مورد نیاز جوجه ها می باشد و در رشد سریع تر و بهتر آن ها تاثیر گذار خواهد بود.

شما باید از این جیره غذایی تا سن ۲ هفتگی استفاده کنید، آنها باید روزانه ۳ مرتبه تغذیه شوند و دائماً آب تمیز در اختیار آنها قرار گیرد.

شیوه نگهداری از جوجه های یک روزه تا یک هفته ای

از لحظه ای که جوجه ها از دستگاه بیرون می آیند تا زمانی که به سن یک هفتگی برسند باید زیر لامپ مادر مصنوعی قرار بگیرند، این لامپ حاوی نور مادون قرمز بوده که گرمای بسیار مطلوبی را برای آنها فراهم می کند و از طرفی باعث از بین رفتن میکروب های موجود در محیط خواهد شد. همچنین در افزایش اشتهای جوجه ها نیز کارساز خواهد بود.

به منظور جلوگیری از فرار جوجه ها و پراکندگی بیش از حد آنها، می توانید از گاردهایی پلاستیکی یا کارتونی استفاده کنید تا آنها را در یک محیط جمع کند. به ازای هر ۲۰ جوجه به یک متر مکعب فضا نیاز خواهد بود و در طی مدت نور رسانی باید به صورت ۲۴ ساعته صورت گیرد.

کف محیط را با خاک اره یا پوشال های نرم و یا تراشه های نرم چوب بپوشانید، چرا که در برخی مواقع سفت بودن کف سالن باعث زخم کف پای جوجه ها خواهد شد.

به ازای هر ۲۰ جوجه از یک دانخوری و یکآبخوری استفاده کنید. بهتر است این وسایل را از رنگ‌های قرمز یا صورتی انتخاب کنید تا جوجه ها جذب آب و غذا بشوند. به جز دانخوری و آبخوری هیچ وسیله دیگری در محیط آنها قرار ندهید تا جوجه ها قادر به تشخیص غذای مناسب خود باشند.

تغذیه و نگهداری جوجه ها پس از گذشت یک هفته

پس از گذشت یک هفته از عمر جوجه ها باید جیره غذایی آنها را عوض کنید و آن ها را به سالنی بزرگتر منتقل کنید، جوجه های دو هفته ای کاملاً آماده خوردن دانه های درشت و غلات می باشند، بنابراین استفاده از جیره استارتر برای تغذیه آن ها مناسب نیست.

برای تهیه جیره مناسب این جوجه ها، می توانید از یک کارشناس تغذیه دام و طیور مشاوره گرفته تا فرمول مناسب جوجه های گوشتی را در اختیار شما قرار دهد.

جیره آماده مخصوص جوجه های گوشتی قیمت بالایی دارند، بنابراین برای کاهش هزینه های خود می توانید غلات و دانه های جوجه ها را به صورت خام تهیه نموده و با استفاده از دستگاه آسیاب و میکسر اقدام به تهیه جیره مناسب آنها بکنید.

این روش زمانی محسوس تر خواهد شد که شما اقدام به پرورش تعداد زیادی جوجه گوشتی بکنید، در این صورت میزان سوددهی شما را به صورت قابل توجهی افزایش خواهد داد.

در سالن جدید نیازی به استفاده از لامپ های مادر مصنوعی  نیست، فقط برای حفظ سلامتی جوجه ها باید دما و رطوبت سالن جدید را در حد مطلوبی نگه دارید. دمای این سالن باید بین ۲۸ الی ۳۰ درجه سانتی گراد و رطوبت بین ۵۰ الی ۶۰ درصد باشد. استفاده از فن های تهویه مناسب به اکسیژن رسانی بهتر و خروج هوای آلوده از سالن کمک خواهد کرد.

به ازای هر ۵ جوجه یه یک متر مکعب مکان نیاز است، بنابراین به این مورد نیز دقت کنید و از تراکم زیاد جوجه ها پرهیز کنید، چرا که تراکم بالا باعث بروز بیماری‌های زیادی نظیر کانیبالیسم و کوکسیدیوز خواهد شد.

در این مدت جوجه ها نیاز به ۵ ساعت تاریکی خواهند داشت، به منظور القای نور طبیعی بهتر است از لامپ های رشته ای یا آفتابی استفاده کنید، اگرچه مصرف برق بالایی دارند و گرما نیز تولید می کنند اما برای رشد بهتر جوجه ها مناسب هستند.

تغذیه و نگهداری جوجه ها از سن یک هفتگی تا زمان بلوغ

بلوغ جنسی مرغ و خروس بستگی به نژادی که دارند در سن ۶ ماهگی صورت می گیرد، اما هدف پرورش دهندگان جوجه های گوشتی رساندن این جوجه ها به سن بلوغ نیست. بنابراین آنها می‌توانند جوجه‌ها را در سن سه ماهگی نیز به بازار عرضه کنند و در این مقاله نیز تمام سعی ما بر آموزش نحوه گوشتی کردن جوجه ها می باشد.

اصولاً در تغذیه جوجه های گوشتی باید به این نکته توجه کنید که عدم تعادل در مواد غذایی مصرف شده باعث رشد ضعیف جوجه ها خواهد شد، بنابراین از جیره غذایی استفاده شده در تغذیه آنها باید از تمامی مواد معدنی ، ویتامین ها و پروتئین مورد نیاز بدن آنها برخوردار باشد.

اما ضمن توجه به این نکته باید هزینه های صرف شده برای این کار را نیز در نظر بگیریم چرا که اگر هزینه های مصرف شده کاهش یابد سود نهایی و درآمد نهایی شما نیز افزایش خواهد یافت.

استفاده از دانه هایی مانند گندم، جو، ذرت، سویا و انواع غلات در تامین پروتئین ها و کربوهیدرات‌های مورد نیاز بدن جوجه ها مناسب می باشد، اما برای جذب بهترین مواد غذایی و افزایش سطح متابولیسم بدن جوجه ها نیاز به مواد معدنی خاصی نیز خواهد بود، کلسیم، فسفر پتاسیم، سدیم، کلر، منیزیم و … از جمله مواد معدنی مهم هستند که کمبود آنها موجب کاهش میزان رشد، تغییر در ph خون و عقب ماندگی جوجه‌ها خواهد شد و افزایش میزان آنها نیز باعث بروز مشکلات کلیوی و عروقی خواهد شد. برای تامین مواد معدنی می توانید از کلسیم فسفات ، سدیم کلرید، بی کربنات و غیره استفاده کنید.

ویتامین ها و آنزیم ها نیز در افزایش قدرت بدنی جوجه ها و هضم بهتر مواد غذایی کمک کننده خواهند بود، برای حتماً در جیره غذایی از مولتی ویتامین و آنزیم های مناسب جوجه ها استفاده شود.

توجه : برخی از پرورش دهندگان مبتدی با استفاده از غلات و دانه های خشک جوجه ها را گوشتی می کنند و در نتیجه باعث افزایش هزینه ها و کاهش میزان رشد جریان خواهد شد. بهترین راه استفاده از جیره غذایی تکمیلی بالا می باشد که با مشورت یک دامپزشک معتبر می‌توانید فرمول مناسب جیره غذایی آنها را در دوره های مختلف رشد به دست آورید.

سپس اقدام به خرید عمده غلات و مواد معدنی و ویتامین ها کنید و با استفاده از دستگاه های آسیاب و میکسر بهترین جیره را برای آنها تولید کنید.

رعایت بهداشت و جلوگیری از بیماری ها

رعایت بهداشت محیطی و استفاده از مواد غذایی سالم و تازه، شستشوی مداوم ظروف دانخوری و آبخوری، نظافت هفتگی محیط، استفاده از مولتی ویتامین ها و واکسن های مورد نیاز جوجه ها تاثیر زیادی در افزایش کیفیت رشد و کاهش شدید تلفات آنها خواهد داشت. بنابراین رعایت نکات زیر کاملا ضروری خواهند بود:

الف- تا جای امکان از ورود موجودات موذی و پرنده های وحشی به داخل سالن جلوگیری کنید. سیمانکاری کف و دیوارهای سالن تاثیر زیادی در این کار خواهد داشت.

ب- از هم غذا شدن جوجه ها با گربه ها و پرنده های وحشی نظیر گنجشک، کلاغ ،کبوتر و … خودداری کنید.

ج- به منظور دریافت ویتامین D، آنها روزانه ۲ ساعت در بیرون از سالن نگهداری کنید.

د- کف سالن را حتما به خاک اره بپوشانید تا از خیس و لزج شدن کف خودداری شود، همچنین به منظور خشک شدن کف از فن های تهویه قوی استفاده کنید. این امکان از بروز بیماری کوکسیدیوز نیز جلوگیری خواهد کرد.

محل نگهداری جوجه یک روزه

ه- حتماً کف سالن را به صورت هفتگی تمیز کنید و از پوشال هایی تازه استفاده کنید.

و- دانخوری و آبخوری ها را روزانه شستشو دهید و همواره از جیره غذایی تازه و سالم استفاده کنید.

ز- تراکم محیطی جوجه ها را رعایت کنید و از متراکم شدن زیاد آنها خودداری کنید.

ک- در آب آشامیدنی آنها حتما از مولتی ویتامین استفاده کنید.

ل- با مشورت یک دامپزشک معتبر، واکسن های مورد نیاز را در زمان‌های مقرر تزریق کنید

م- هنگام ورود به سالن حتماً از لباس کار و چکمه استفاده کنید و قبل از ورود پاها و دستان خود را ضدعفونی کنید.

افزایش اشتهای جوجه

اگر جوجه اشتهای بسیار کمی برای غذا خوردن داشته باشد، ممکن است که درگیر بیماری باشد. زیرا بسیاری از بیماری ها باعث کاهش شدید اشتهای جوجه میشوند. لذا ابتدا با توجه به نوع بیماری دوره درمان را طی کنید. سپس با استفاده از برخی خوراکی ها و مکمل ها میتوان مجددا اشتهای جوجه ها را افزایش داد. بعنوان مثال هویچ رنده شده برای افزایش اشتهای جوجه ها خوب بوده و یا استفاده از ویتامین ب کمپلکس نیز میتوان تا حدود زیادی اشتهای جوجه را افزایش داد. اما در مورد مصرف مولتی ویتامین ها باید احتیاط کرد، چون مصرف بیش از حد باعث اسیب جدی به کبد جوجه میشود.

تغذیه جوجه های ضعیف

تولد جوجه های ضعیف به موارد زیادی بستگی دارد. گاهی اوقات در زمان جوجه کشی به دلیل عدم تغذیه کامل جنین، بافت های بدن آنها به طور کامل تشکیل نمیشود. این نوع جوجه ها باید هر چه زودتر با بهترین جیره غذایی (دان پیش استارتر) تغذیه شوند تا رشد بافت های آنها کامل شود. در غیر اینصورت این نوع جوجه ها در آینده سرعت رشد بسیار کندی خواهند داشت و هرگز به اوج رشد خود نخواهند رسید. برای جلوگیری از این نوع مشکلات بهتر است که فرایند جوجه کشی با حداقل خطا و اشتباه طی شود. بدین منظور از دستگاه جوجه کشی و تخم نطفه دار با کیفیت استفاده کنید. برای مشاهدهقیمت دستگاه جوجه کشی  خانگی و صنعتی کلیک کنید.

نتیجه گیری و جمع بندی : 

خوراک دان پیش دان استارتر البته به شکل کرامبل شده تا 1 ماه برای جوجه تغذیه مناسبی محسوب می شود .

کرامبل

کرامبل

این غذا باید دارای کوکسیدیواستات باشد . این ماده باعث ایجاد ایمنی در برابر بیماری هایی مانند اسهال خونی می شود . در حدود بعد از 40 روز می توانید پلت را به رژیم غذایی جوجه خود اضافه کنید .زمانی که جوجه ها به سن 18 هفته ای رسیدند باید سطح پروتئین غذای آنها کاهش یابد . در حدود 15 درصد باشد.

جیره نام برده در هر دو صورت پلت شده یا آردی قابل استفاده است که پلت شده آن توصیه می شود . سعی کنید غذای جوجه ها در این دوره نرم و کمی خیس باشد . توجه کنید که در این حالت غذا زود هم می ترشد .

یکی دیگر از عوامل مهم در تغذیه جوجه (feed-the-chickens) یک روزه این است که از روز اول پرورش باید سنگ ریزه در اختیار جوجه قرار بگیرد . سنگ ریزه عاملی است که باعث فعالیت سنگدان طیور شده و کار هضم را بهتر به انجام می رساند .

همه این میدانیم آب در زندگی انسانها نقش بدون جایگزینی دارد این مسئله در تغذیه جوجه ها هم مستثنی نیست . جوجه ها برای تکمیل کردن عمل هضم به آب نیاز دارند . حتماً توجه شود که روزی دو یا سه بار آب برای جوجه ها باید عوض شود ؛ چون ممکن است به دلیل تماس با مواد آلوده و فضولات آلوده شده باشد .

توجه کنید که تغذیه جوجه 1 روزه دارای اهمیت بالاتری است ، چون جوجه در ضعیف ترین حالت است و خطای پرورش دهنده برابر با تلف شدن جوجه است.

 

پیغام خود را بگذارید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

برای تغییر تصویر کلیلک کنید
نظرات بازدید کنندگان

دسته بندی روش غذا دادن به جوجه های یک روزه