کانال تلگرام arasfeed@
+98 21 44070185 تماس در ساعات کاری
info@arasfeed.com گروه ارس فید
;

پرورش مرغ مادر گوشتی وتخمی

IMG

همچنین در این مطلب به سوالات ذهنی شما مانند بهترین روش نگهداری و پرورش مرغ تخمگذار چیست؟ آیا می دانید که تغذیه نامناسب چه خطری برای مرغ ها دارد؟ کدام نژاد ها جهت پرورش مرغ تخمگذار مناسب تر است؟ چه عواملی بر تخمگذاری مرغ ها تاثیرگذار است؟ پاسخ خواهیم داد. مطالعه این مطلب به ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد

چرا پرورش مرغ تخم گذار؟

امروزه پرورش مرغ تخمگذار از پر درآمدترین کسب و کارها محسوب میشود به طوری که سود پرورش مرغ تخمگذار بیشتر از پرورش مرغ گوشتی میباشد. در پرورش مرغ تخمگذار، پرورش دهنده بصورت روزانه به سوددهی خواهد رسید ولی در پرورش مرغ گوشتی، باید 60 روز وقت و هزینه صرف شود تا پرورش دهنده به سود کامل برسد. تخم مرغ علاوه بر قیمت مناسب سرشار از پروتئین های مختلف بوده، همچنین تعدد غذاهایی که میتوان با تخم مرغ درست کرد، یکی از عواملی است که روزانه خریداران زیادی را به سمت خرید تخم مرغ جذب میکند. سالهای زیادی است که از صنعت تولید تخم مرغ میگذرد، در این مدت محققان آمریکایی سعی بر این داشته اند که راهکار بهتر و نوینی ابداع نمایند تا بتوانند با افزایش راندمان تولید تخم مرغ و همچنین کاهش هزینه ها به بالاترین سوددهی دست یابند.

ویژگی های ظاهری مرغ های تخمگذار


به طور معمول مرغ های تخمگذار دارای گردن باریک و بلند، پاهای ظریف، بدن کشیده، تاج و ریش قرمز می باشند. مرغ های تخم گذار جثه کوچکتری نسبت به مرغ های گوشتی دارند و مرغ های تخمگذار زودتر به بلوغ جنسی میرسند، بعضی از نژادها در سال حدود 300 تخم میگذارند. مرغ های تخمگذار به دلیل داشتن جثه کوچک غذای کمتری مصرف میکنند و این خود برای پرورش دهنده از نظر اقتصادی به صرفه میباشد همچنین دوره پرریزی کوتاهی دارند و دیر کرچ میشوند.

ویژگی های پرورش مرغ تخمگذار

ویژگی های پرورش مرغ تخمگذار

نگهداری و پرورش مرغ تخمگذار


تولید تخم خوراکی به منظور استفاده در سبد غذایی بوده، ولی تخم های نطفه دار به منظور قرارگیری در دستگاه های جوجه کشی و جوجه درآوری تولید میشوند. بنابراین جوجه هایی که از گله های اجداد تولید میشوند، دوباره به عنوان گله مادر مورد استفاده قرار میگیرد. از مهمترین تفاوتهای پرورش مرغ تخمگذار و پرورش گله های مادر به خصوص اجداد و لاین، اصلاح نژاد نسل های بعد، توسط قوانین ژنتیک میباشد.

بستر مناسب برای پرورش مرغ تخم گذار

یکی از مهمترین نکاتی که در پرورش مرغ تخم گذار باید آن را رعایت کنید، ایجاد بستر مناسب برای رشد مرغ است. معمولاً مرغ تخمگذار را با بسترهایی مانند سیستم قفس، بستر پوشال و بستر نرده و پوشال پرورش می دهند. توجه داشته باشید بستر مناسب باید رطوبت و دما فضای کافی را برای رشد مرغ تخم گذار داشته باشد. درجه حرارت مناسب بستر برای پرورش مرغ تخمگذار ۲۵ درجه سانتی گراد می باشد. توجه داشته باشید اگر هر کدام از شرایط فوق را به درستی فراهم نکنید راندمان کاری شما به شدت کاهش یافته و ضایعات تخم‌ مرغ شما بالا خواهد رفت. عوامل گفته شده را جدی بگیرید و به درستی آنها را برای پرورش مرغ تخمگذار فراهم سازد.

مشخصات بستر مناسب برای پرورش مرغ تخمگذار

  1. سبکی وزن
  2. سبکی ذرات تشکیل دهنده
  3. اندازه مناسب آن
  4. قابلیت خشک شدن سریع
  5. جذب رطوبت اندک
  6. ارزان بودن
  7. انتقال حرارتی پایین
  8. ایجاد رطوبت کافی و رعایت استاندارد آن
  9. نباید دارای عوامل سمی و قارچ باشد
  10. تراشه چوب باید ۵۰ تا ۷۵ میلی متر در زمان جوجه ریزی باشد

معرفی انواع مرغ تخمگذار


مرغ ها دارای نژاد های گوناگونی میباشند، اما بهترین گونه های پرورشی گونه هایی هستند که راندمان تخمگذاری بالاتری دارند، در کنار راندمان بالای تخمگذاری، میزان مقاومت مرغ ها در برابر بیماری ها هم جزو موارد مهم و حیاتی است که باید به هنگام انتخاب نژاد به آن توجه ویژه نمود.

طبقه بندی انواع مرغ های تخمگذار


1) مرغ تخمگذار صنعتی (مرغ سفید)
2) مرغ تخمگذار رنگی
3) مرغ تخم گذار دو رگه
4) مرغ تخمگذار بومی

بهترین نژاد مرغ تخمگذار

نژاد لگهورن سفید معروفترین نژاد مرغ تخمگذار در دنیا است و به صورت تجاری پرورش داده میشوند… اکنون مرغ های دو رگه ای که در دنیا معروف شده اند از این نژاد میباشند. هیبریدها (مرغ های دورگه) نیز به دلیل تخمگذاری زیاد و مصرف خوراک کمتر، مورد توجه قرار گرفته اند ولی این نژاد از مقاومت بدنی کمی برخوردار است، به گفته کارشناس های پرورش طیور، دورگه بودن این نژاد باعث کاهش مقاومت بدنی آن ها شده است.

همچنین نژاد مرغ مرندی از مقاومترین مرغ های تخمگذار بومی در ایران به شمار می آید، دارای جثه ای جمع و جور هستند و این نژاد هیچ کاکلی در سرش ندارد و دارای پر در ساق و پاهای خود میباشد.

طول دوره پرورش مرغ تخمگذار چقدر است؟


طول دوره پرورش مرغ تخم گذار و رشد جوجه های تخمگذار 20 هفته و حدود 5 ماه میباشد. از یک روزگی تا 3 ماهگی را پرورش پولت میگویند و پولت را هنگامی که حدود 90 تا 100 روزه شد به سالنهای تولید که دارای قفس های مخصوص مرغ تخمگذار است منتقل میکنند. دوره پرورش بر اساس نژاد و فصل تخمگذاری از 18 تا 22 هفتگی شروع میشود، دوره تخمگذاری 12 ماه طول میکشد و بعد از گذشت 6 تا 8 هفته از زمان آغاز تولید، گله به اوج تولید 90 درصدی میرسد و نهایتا پس از گذشت 12 ماه به 65 درصد خواهد رسید.

دوره پرورش مرغ تخمگذار

دوره پرورش مرغ تخمگذار

انواع سالن های پرورش مرغ تخمگذار


1) سالن بسته یا ویندولس

2) سالن های باز

تجهیزات مورد نیاز برای این سالن ها بر اساس ظرفیت و اندازه سالن مشخص میگردد، از این سالن ها جهت پرورش جوجه ها و نیمچه ها قبل از تخمگذاری و همچنین برای پرورش مرغ های تخمگذار در قفس استفاده میگردد.

پرورش مرغ تخمگذار در قفس یا بستر ؟ً!


امروزه برای نگهداری و پرورش مرغ تخمگذار در تمام کشورهای پیشرفته جهان از جمله آمریکا از قفس مرغ استفاده میکنند چرا که علاوه برمزیت های بهداشتی از نظر اقتصادی نیز کمک شایانی به پرورش دهنده میکند و راندمان تولید را به حداکثر میرساند. در ایران نیز استفاده از قفس های مخصوص پرورش مرغ مورد استقبال تولیدکنندگان تخم مرغ قرار گرفته است و  90 درصد از این قفس ها استفاده میکنند. استفاده از سیستم قفس برای پرورش مرغ های تخمگذار، پرورش جوجه های گوشتی و حتی مرغ های مادر نیز توصیه میشود، به طوریکه استفاده از سیستم قفس در تمام عرصه های تولید طیور با روش بستر جایگزین شده است.

 پرورش مرغ تخمگذار در قفس

یکی از بهترین ابزاری که می توانید به وسیله آن مرغ تخمگذار را پرورش دهید، قفس است. با استفاده از قفس دیگر نگرانی بابت شرایط اقتصادی و بهداشتی نخواهید داشت. قفس شرایطی را برای شما فراهم می سازد تا بتوانید به بهترین شکل پرورش مرغ تخمگذار را انجام دهید.

جنس قفس ها معمولا از گالوانیزه بوده و به راحتی قابل ضدعفونی می باشد. مزیت بعدی که قفس نسبت به بستر دارد تمیزی راحت و ضدعفونی آسان است. با استفاده از قفس ها می توانید میزان استاندارد برای پرورش هر مرغ را به خوبی ایجاد نمایید. از دیگر مزیت های پرورش مرغ تخمگذار در قفس می توان به جمع آوری راحت تخم مرغ ها اشاره کرد. قفس های مرغ تخمگذار دارای آبخوری تمام اتوماتیک می باشد. مرغ ها در هنگام تشنگی به سوپاپ های تعبیه شده نوک می زنند و آب جریان پیدا می کند، بعد از برداشته شدن نوک مرغ ها سیستم آبرسانی قطع خواهد شد.

خرید قفس مرغ

چنانچه دوست داشتید برای پرورش مرغ تخمگذار خود از قفس استفاده کنید، توصیه می کنیم آن را از سایت های معتبر خریداری کنید. پراور صنعت یکی از معتبرترین سایت های ارائه کننده قفس مرغ ، قفس کبک، قفس بلدرچین و قفس قرقاول در ایران است. این سایت تمامی قفس های خود را از بهترین جنس می سازد. قفس های این شرکت قابلیت شستشو داشته و در صورت صلاحدید می توانید آن ها را ضد عفونی کنید.

نمونه ای از قفس های استاندارد برای پرورش مرغ های تخمگذار و گوشتی

عوامل موثر بر تولید تخم مرغ

عوامل بسیار زیادی هستند که می تواند بر تولید تخم مرغ موثر باشد. در ادامه مطلب به این عوامل به طور کامل خواهیم پرداخت.

1) سن مرغ


پرندگان می توانند سالها زنده بمانند و به تولید ادامه دهند و به طور کلی بعد از 2 یا 3 سال بسیاری از مرغ ها تولید تخم خود را کاهش میدهند که افت تولید تخم در پرندگان متفاوت میباشد. بعد از گذراندن یک دوره، مرغ ها میتوانند 50 تا 60 هفته به تولید خود ادامه دهند، همچنین مرغ هایی که سن بیشتری دارند برای تولید و تولک مناسب نیستند.

2) تغذیه مناسب


مرغ ها برای تولید مطلوب به جیره مناسب و کامل احتیاج دارند زیرا تغذیه نامناسب باعث کاهش تولید تخم مرغ میگردد به دلیل اینکه  انرژی پروتئین و کلسیم تاثیر بیشتری دارد استفاده از دانه، به تنهایی نمیتواند جیره غذایی مرغ را کامل نماید.مناسب نبودن جیره و تغذیه، طولانی مدت باعث پرولاپس مجرای عبور تخم می شود، پرولاپس در مرغ های چاقی که تخم بزرگ تولید میکنند، منجر به آسیب جدی به مرغ میشود و در اکثر مواقع کشنده است. به دلیل اینکه تغذیه مرغ تخمگذار بسیار حساس میباشد، بنابراین هنگام تهیه دان توجه داشته باشید که از محصولات تقلبی خریداری نکنید.

شرکت پرآور صنعت، با هدف افزایش راندمان تخمگذاری، انواع دان مخصوص پرورش مرغ تخم گذار بسیار مرغوب و درجه یک را در قالب پلت، فشرده، گرما دیده و آردی ارائه می دهد.

3)جلوگیری از بیماریها


پرورش طیور با ظرفیت بالا اگر چه از لحاظ اقتصادی قابل توجیه و عملی میباشد ولی همین تراکم باعث بروز بیماریها نیز میگردد. چنانچه عوامل بیماری کنترل نگردد، زیان های مالی زیادی به صنعت پرورش طیور وارد میکند بنابراین با استفاده از روش های پیشگیری این خطر را مدیریت نمایید.

پرورش مرغ تخمگذار صنعتی

یکی از روشهایی که می توانید در آن از مرغ تخمگذار استفاده کنید، پرورش مرغ تخمگذار صنعتی است. پرورش مرغ تخمگذار صنعتی نوعی از پرورش است که در آن از نژادهای مرغ تخمگذار استفاده می شود. در این نوع پرورش باید از دو مرحله تبعیت کنید. در مرحله اول جوجه یک روزه که ۴۰ گرم وزن دارد را با مصرف ۶۶ کیلوگرم دان به مرغ و حدود 1 کیلو و 300 گرمی تبدیل می کنید. در مرحله دوم مرغ تخمگذار صنعتی تا هفته 80 رشد می کند و به صورت مرغ گوشتی ارائه می شود.

خرید مرغ بالغ یا جوجه؟

اگر در ابتدای کار هستید و دوست دارید سرمایه زیادی را بابت خرید مرغ پا به مصرف نکنید توصیه ما به شما استفاده از پولت است. پولت به جوجه های سه ماه گفته می شود. دلیل استفاده از جوجه های 3 ماهه مجموعه کارهایی است که برای رساندن مرغ به سن بلوغ و شروع تخمگذاری آنها انجام می دهید است. معمولاً شرایط نگهداری مرغ در سنین پایین می تواند در میزان تخمگذاری شما به طور مستقیم ای تاثیر بگذارد.

تاثیر نوردهی در پرورش مرغ تخمگذار

یکی از عواملی که می‌تواند به صورت مستقیم بر پرورش مرغ تخمگذار تاثیرگذار باشد، میزان نوردهی است باید توجه کنید شما در روز موظف هستید ۱۶ ساعت نور را از طریق نورهای طبیعی و مصنوعی برای پرورش مرغ فراهم سازید. همچنین در کنار فراهم ساختن نور کافی باید شرایطی را فراهم سازید تا مرغ های تخمگذار بتوانند ۸ ساعت خواب مفید را تجربه کنند. میزان نوردهی در پرورش مرغ تخمگذار با توجه به شرایطی شرایط سنی این پرنده متفاوت خواهد بود.

مرغ از سن سه روزگی تا روزگی۱۴۰ باید روزانه ۸ ساعت روشنایی و ۹ تا ۱۶ ساعت تاریکی را تجربه نماید. توجه داشته باشید این اعداد استاندارد باید دقیقا رعایت شوند. یکی از نکاتی که در زمان نوردهی پرورش مرغ تخمگذار باید آنها را رعایت کنید جلوگیری از ورود نور از منافذ مختلف در زمان تاریکی است. بعد از دوره 140 روزگی مرغ تخمگذار شما می توانید مدت نوردهی را به ۱۳ ساعت در روز برسانید. توصیه می‌کنیم میزان نوردهی را توسط نورسنج اندازه گیری کنید.

شما برای ما از پرورش مرغ تخمگذار بنویسید

در این مطلب از سایت پرواز صنعت ه موارد بسیار زیادی در زمینه پرورش مرغ تخمگذار اشاره کردیم. چنانچه شما در این زمینه تجربه دارید آن را در قسمت نظرات این مطلب با ما در میان بگذارید. نظرات شما می تواند به ما در راستای نگارش اطلاعات مفیدتر و متقاضیان سایت پراور صنعت را در زمینه پیشرفت کسب و کار کمک نماید. امیدواریم از مطالب این مطلب به خوبی استفاده کنید. موفق باشید.

برچسب ها:
پیغام خود را بگذارید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

برای تغییر تصویر کلیلک کنید
نظرات بازدید کنندگان

دسته بندی پرورش مرغ مادر گوشتی وتخمی

برچسب ها