کانال تلگرام arasfeed@
+98 21 44070185 تماس در ساعات کاری
info@arasfeed.com گروه ارس فید
;

وبلاگ

unnamed (1)_e80f.jpg
واکسیناسیون برعلیه مارک طیور

هر دز شامل حداقل 3Log10PFU از ویروس هرپس زنده بوقلمون، سویه FC-126 (سروتیپ 3) و حداقل 3Log10PFU از ویروس زنده هرپس طیور، سویه CV1-988 (سروتیپ1) در فرم وابسته به سلولی، به صورت یک سوسپانسیون از ویروس در فیبروبلاست جنین جوجه SPF می باشد.

بیشتر بخوانید
fxafc_96b6.jpg
واکسیناسیون برعلیه بیماری آبلهFOWLPOX

آبله از بیماریهای ویروسی معمول در طیور صنعتی ( مرغها و بوقلمونها ) میباشد که در سایر پرندگان ( پرندگان وحشی ) نیز مشاهده میشود . 232 رده و بطور تقریبی ، 9000 گونه از پرندگان نوعی بیماری طبیعی با ویروس آبله را دارند . اهمیت دیگر این بیماری ، ضایعات اقتصادی آن میباشد . بیماری فوق سبب قطع تولید تخم مرغ و همچنین بروز تلفات میشود . آبله نوعی بیماری ویروسی است که به کندی منتشر شده و سبب بروز ضایعات پوستی پیش رونده ندولار در نواحی بدون پر بدن میشود . ضایعات پیشرونده Fibrino – Necrotic بخشهای فوقانی مجاری تنفسی ، دهان و مری نیز در فرم دیفتریتیک بیماری مشاهده میشود . از سوی دیگر ، نوعی عفونت سیستمیک همزمان نیز ممکن است روی دهد .

بیشتر بخوانید
benh-gumboro-o-ga-Copy_5af9.jpg
واکسن گامبورو طیور

بیماری گامبورو یک بیماری حاد و واگیردار ویروسی پرندگان می باشد که باعث تخریب سلول های لنفوسیت بورس و همچنین سایر ارگان های لنفوئیدی می شود. این بیماری یکی از شایع ترین بیماری های طیور در نقاط مختلف دنیا می باشد. اگرچه بیماری تحت بالینی آن در خیلی از موارد تشخیص داده نمی شود. جوجه های جوان مبتلا به بیماری پاسخ ایمنی ضعیف نسبت به واکسیناسیون نشان می دهند و همچنین به عفونت های ثانویه بسیار حساس می شوند.

بیشتر بخوانید
157801623_2b0f.jpg
واکسن برونشیت عفونی طیور

محققان موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی با دستیابی به دانش فنی ساخت یکی از واکسن های مهم طیور به نام برونشیت عفونی سویه ۷۹۳/ B، گامی دیگر در مسیر تامین سلامت زنجیره غذایی و صرفه جویی ارزی برای کشور برداشتند.

بیشتر بخوانید
YT_9557.jpg
زمان واکسیناسیون نیوکاسل

?بیماری مارک: با توجه به بیماری در یک روزه تا ۳ هفته سن داشتند.پویان رشد ?بیماری های عفونی بورس (بیماری گامبورو): با توجه به بیماری ۱۰-۲۸ روزگی داده شود. ?برونشیت عفونی: با توجه به بیماری در سن ۱۶ – ۲۰ هفته داه شود. ?زمان تزریق واکسن نیوکاسل : با توجه به بیماری در ۱۶ – ۲۰ هفته سن داشتنه باشند. ?سالمونلوز: با توجه به بیماری در ۱ روزگی تا ۱۶ هفته سن داشته باشند. ?کوکسیدیوز: با توجه به بیماری در ۱ روزگی تا ۹ روز است.پویان رشد ?لارنگوتراکئیت عفونی: از ۴ هفته سن تا بلوغ ( این نوع واکسن بیشتر در مرغ تخمگذار و مادر تزریق می شود). ?اکثر تولید کنندگان واکسن توصیه می کنند بهترین زمان واکسیناسیون جوجه در مرغ های تخمگذار (مادر) و پرندگان بالغ حداقل ۲ هفته قبل از شروع به تخمگذاری داده شود این تضمین می کند که دریافت کننده خالص واکسن جوجه یک روزه می باشد و به مرغان مادر استرسی وارد نمی شود.

بیشتر بخوانید
download_efb4.jpg
طریق مصرف واکسن نیوکاسل

برعلیه بیماری های: نیوکاسل و برونشیت عفونی در ماکیان

بیشتر بخوانید
bp-007_8db1.jpg
اصول ضدعفونی کردن مرغداری

پاکسازی و ضد عفونی درست و کامل مهمترین روش پیشگیری از شیوع بیماری های ویروسی و باکتریایی می باشد

بیشتر بخوانید
Broiler-hen-feeding_0d57.jpg
اصول تغذیه گله های مرغ مادرتخمی

اصول تغذیه ای پیرامون مرغ مادر گوشتی در گله های مرغ های مادر گوشتی می توان تفاوت های جالب توجهی را پیدا نمود. به عنوان مثال، طبق آمار و اطلاعاتی که از یک مدل مشابه مرغ مادر در کشور آمریکا بدست آمد، شاخص عملکرد به مراتب رشد کمتر با شیب بسیار کند نسبت سایر کشورها داشت.

بیشتر بخوانید
UH8_5ffd.jpg
نکات مربوط به نگهداری تخم مرغ جوجه کشی

تجربه شگفت انگیز و نکات طلایی برای جوجه کشی در خانه جوجه کشی در خانه : هیچ چیزی هیجان انگیزتر از آن نیست که انتظار بیرون آمدن جوجه ها از داخل تخم را بکشیم به خصوص اگر جوجه کشی مربوط به خودمان باشد و با دست های خودمان مراحل را طی کرده باشیم.در طول دوره جوجه کشی در خانه ، چه با دستگاه جوجه کشی خانگی یا هر روش دیگری که باشد ممکن است دچار استرس و سردرگمی شوید ، بخصوص اگر کم تجربه باشید.در این مطلب سعی میکنیم نکات طلایی برای جوجه کشی در خانه را با شما در میان بگذاریم.نکاتی که باعث میشود هر چه بیشتر عمل جوجه کشی را راحت تر ، کم استرس تر و با درصد موفقیت بیشتری انجام دهید و جوجه های جدیدی برای خود به دنیا بیاورید.

بیشتر بخوانید
Aviculture-2_a496.jpg
نکات لازم درموردنگهداری گله های مرغ مادر درمرحله تخمگذاری

روش اول که بیشتر در مرغداری های معمولی و کوچک انجام می شود؛ گله در مرحله رشد تا قبل از شروع تخمگذاری بر روی زمین پرورش داده می شود و سپس در مرحله تخمگذاری به قفس منتقل می شود.روش دوم بیشتر در مرغداری های بزرگ و صنعتی انجام می شود. گله از روز اول تا روز آخر در قفس نگهداری می شود. این روش دارای مزایای بیشتری نسبت به روش اول است و از این رو روش اول به مرور منسوخ شده است. بسته به روش انتخاب شده وسایل مورد نیاز برای نگهداری متفاوت است.

بیشتر بخوانید
YTYJU_e702.jpg
روش غذا دادن به جوجه های یک روزه

تغذیه جوجه یک روزه ( chickens Nutrition ) | در این مقاله در مورد تغذیه جوجه 1 روزه میخواهیم صبحت کنیم و شما را با راز و رمز های جوجه یک روز آشنا کنیم با ما همراه باید باشید : رسیدگی به بهداشت و تمیز نگه داشتن دستگاه و بخصوص تخم مرغ بسیار حائز اهمیت است .اگر آلودگی بر روی تخم یا دستگاه باشد می تواند قبل از خشک شدن ناف جوجه وارد بدن آن شده باعث عفونت و در نهایت مرگ جوجه شود.

بیشتر بخوانید
YGYTU_0f5a.jpg
اصول ضدعفونی درمزارع مرغ مادر

انجام ضدعفونی سالن مرغداری و لوازم مرغداری و استفاده از مواد ضدعفونی کننده در قسمت های ورودی محوطه و سالن مرغداری جزء اصول و مبانی مهم بهداشت و پیشگیری به شمار می رود و هرگونه سستی و کوتاهی در اجرای آن، منجر به وقوع بیماری و ایراد خسارات جبران ناپذیر در گله می گردد. درادامه به روش های ضد عفونی همچنین ترکیبات مهم برای ضدعفونی استفاده می شود می پردازیم.

بیشتر بخوانید
13980529637019264419896862_9160.png
نگهداری گله های مرغ مادر گوشتی

رعايت مسائل بهداشتي ذيل در مزرعه بعنوان اولين قدم درراه پيشگيري از امراض ونگهداري گلاه هااي سالم با بازده اقتصادي مناسم پيشنهاد ميگردد. • رعايت فاصله مجاز بين مزارع پرورش مرغ مادر وديگر مزارع . • پرورش طيور كم سن دري مزرعه . • تهيه لباس كارمناسم براي كليه كاركنان مزرعه ورعايت نظافت وبهداشت آنها . • استفاده از چكمه الستيكي وضد عفوني كردن آنها قبل ازورود به داخل آشيانه. • جلوگيري ومراقبت ازورود موش وپرندگان وحشي به داخل آشيانه . • جلوگيري از پرورش ونگهداري توام ساير طيورازقبيل بوقلمون،اردك،غازوغيره دري مزرعه. • جمع آوري تلفات بطور مرتم ازآشيانهوسوزاندن ويادفن كردن آنها درمكاني دورازمزرعاه ياآشايانه ها • جلوگيري ازورودافراد متفرقه به مزرعه. • تاحادامكان از تاانكر حمال دان )feeding Bulk )اساتفاده شاده ودرآشايانه نيزسايلوهاي ذخيااره مورداستفاده قرارگيرد. • ساختمانهاي اداري ومسكوني درمدخل فارم احداث شوند.

بیشتر بخوانید
233826a67be66a810b23a263230da62e_M_56c063414e02b8f3c909b178085b01ff961445a7_450x300_Q75_4716.jpeg
مواد اولیه پروتئین حیوانی درتغذیه طیور

مواد اولیه پروتئین حیوانی در تغذیه طیور انواع مختلف پودر ماهی از قبیل پودر ماهیهای : ساردین ، شاه ماهی ،‌تون ، آنچوی و امثال آن با ترکیبات مختلف در بازار جهانی وجود دارد . مقدار پروتئین و اسید آمینه های پودر ماهی بسته به نوع ماهی تهیه شده از آن مختلف است و لی به طور کلی مقدار پروتئین پودر ماهی مرغوب نباید کمتر از 55 درصد باشد .پودر ماهی دارای 3-8 درصد چربی می باشد . املاح اصلی مانند منگنز ، آهن ،‌ید نیز به مقدار کافی در پودر ماهی وجود دارد .

بیشتر بخوانید
erterf_61ae.jpg
املاح مورد نیاز برای مرغ های تخمی

املاح مورد نیاز برای مرغ های تخم گذار: کلسیم و فسفر – کلسیم مورد نیاز مرغ های تخمی بسیار زیاد است زیرا مقادیر زیادی از آن باید صرف ساختن پوسته مرغ گردد.

بیشتر بخوانید
unnamed_c70b.jpg
نگهداری گوشت مرغ در سرد خانه

شرایط نگهداری گوشت مرغ در سردخانه زیر صفر نام ماده خوراکی دما(سیلسیوس) رطوبت نسبی(به درصد) شکل عرضه(تازه) مدت نگهداری(به روز) لاشه درسته مرغان خانگی -۱۸ ۸۵-۹۰ بسته بندی شده با پلاستیک سه لایه ۳۶۰ قطعه های مرغان خانگی -۱۸ __ بسته بندی شده در گنجابه یک بار مصرف ۲۷۰ گوشت مرغان خانگی -۱۸ ۸۵-۹۰ بسته بندی شده در گنجابه یک بار مصرف ۲۷۰

بیشتر بخوانید
retge_82a6.jpg
نگهداری وذخیره تخم مرغ

کارتن چند تخم مرغ رنگی مزرعه تازه NY، USA اگر تخم مرغ را به درستی ذخیره کنید، آنها در هفته یخچال نگهداری می شوند. برای نگهداری تخم مرغ های طولانی تر، آنها را انجماد و یا ترشی می کنند. در اینجا چگونگی ذخیره تخم مرغ های شما برای حداکثر طراوت و عمر مفید می باشد. چگونه برای ذخیره تخم مرغ خرید

بیشتر بخوانید
broken-egg-1024x576_6d0e.jpg
علل خراب شدن تخم مرغ

همه ما روزانه ممکن است از تخم مرغ استفاده کنیم، اما اینکه تخم مرغ سالم است یا خیر اهمیت زیادی دارد زیرا استفاده از تخم مرغ ناسالم موجب فاسد شدن کل غذا می گردد

بیشتر بخوانید
karkhane_b9b8.jpg
سالن هچر(Hatcher)
سالن هچر - 1400/05/09

ستر چیست ؟ هچر چیست ؟ اگر شما هم نیم نگاهی به جوجه کشی از پرندگان داشته باشید حتما با محصولات جوجه کشی و انواع ماشین جوجه کشی موجود در بازار آشنا شده اید. در میان تبلیغات این محصولات واژه های همچون ستر و هچر دیده میشود که گاهی با نام ستر و هچر همزمان نیز دیده میشود. ولی در حقیقت ستر چیست؟ هچر چیست ؟ اصلا معنی و مفهوم ستر و هچر هم زمان به چه چیزی اشاره می کند؟ در این نوشته از وبسایت EIG-SHOP می خواهیم شما را با مفاهیم این کلمات آشنا کنیم با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید
N83206300-72839952_d3c7.jpg
اصلاح نژاد طیور

در این مطالعه، هفت برنامه اصالحنژادی به منظور بررسی استفاده از نشانگرهای ژنتیکی در اصالح نژاد مرغان بومی، شبیهسازی شد. در برنامه اصالح نژادی اول ) برنامه پایه(، تنها از فنوتیپ صفات استفاده شد. در این برنامه، صفات موجود در معادلهی ارزش ژنوتیپی کل شامل وزن بدن در سن 8 هفتگی، وزن و تعداد تخممرغ و صفات موجود در شاخص انتخاب مشابه صفات موجود در ارزش ژنوتیپی کل به اضافه وزن بدن در سن 21 هفتگی و سن بلوغ جنسی بود. در برنامههای اصالح نژادی دوم تا هفتم )انتخاب به کمك نشانگرها(، در کنار فنوتیپ صفات مذکور، از اطالعات QTL صفت تعداد تخممرغ نیز در شاخص انتخاب استفاده شد. در این برنامه ها فرض شد که QTL مورد نظر به ترتیب 5 ،21 ،11 ،01 ،01 و 51 درصد واریانس ژنتیکی صفت تعداد تخممرغ را بیان نماید. برای شبیه سازی برنامههای اصالح نژادی از نرم افزار SelAction استفاده شد. بر اساس نتایج این مطالعه، پاسخ اقتصادی در برنامه اصالح نژادی دوم )تنها 5 درصد واریانس ژنتیکی صفت تعداد تخم مرغ توسط QTL فرضی بیان میشود(، نسبت به برنامه اصالح نژادی پایه، 03/0 درصد افزایش یافت. روند افزایش پاسخ اقتصادی در سایر برنامهها نیز مشاهده شد تا جایی که در برنامه هفتم )51 درصد واریانس ژنتیکی صفت تعداد تخم مرغ توسط QTL فرضی بیان میشود(، پاسخ اقتصادی نسبت به برنامه پایه 18/20 درصد افزایش یافت. ضریب هم خونی در هر نسل نیز از 96/1 درصد در برنامه پایه به 51/1 درصد در برنامه هفتم کاهش یافت. نتایج این تحقیق نشان میدهد که اطالعات QTL ،حتی زمانی که تنها 5 درصد واریانس ژنتیکی صفت را بیان نماید، میتواند به طور موثری در برنامههای اصالح نژادی مرغان بومی مورد استفاده قرار گیرد.

بیشتر بخوانید
TYUJTY_2608.jpg
تغذیه گله های تخمگذار

غذای مرغ تخمگذار تغذيه مرغ تخم گذار در مبحث بسیار گسترده ای است که در برگیرنده اطلاعاتی در رابطه با فیزیولوژی و آناتومی دستگاه گوارشی، شناخت مواد غذایی و محدودیت های کاربرد آن ها، فرموله کردن و ترکیب این مواد و مسایل پیچیده دیگر اس

بیشتر بخوانید
device_many-easter-eggs_75c1.png
شکل ظاهری تخم مرغ جوجه کشی

هر تخم مرغی برای استفاده در دستگاه جوجه کشی مناسب نیست. برای انتخاب تخم مرغ به شکل، اندازه، کیفیت پوسته و تمیزی ان توجه کنید.

بیشتر بخوانید
uhi9u_e797.jpg
انواع قفس طیور

قفس های پرورش طیور دارای انواع گوناگون هستند. قفس ها ممکن است مسطح یا چند طبقه ای معمولی یا اتوماتیک باشند و همینطور قفس ها ممکن است مخصوص نگهداری جوجه ها و نیمچه ها و یا مرغ های تخمگذار باشند.

بیشتر بخوانید
okjpo_1ae3.jpg
پرورش و نگهداری طیور

انواع روش های پرورش طیور چیست ؟؟ چگونگی تشخیص بیماری های طیور و روش های واکسیناسیون… اصول جوجه کشی در صنعت پرورش طیور چیست ؟؟ مرغ های تخمگذار و مرغ های گوشتی چه مشخصاتی دارند ؟؟ تغذیه استاندارد در صنعت پرورش طیور چگونه است ؟؟

بیشتر بخوانید
ghjg_45ad.jpg
تعیین جنسیت جوجه های یکروزه (sexing)

جدا کردن خروس و مرغ در نژاد های مختلف به دلایل گوناگون حائز اهمیت می باشد . در برخی نژاد های سنگین نوع دان مرغ و دان خروس با یکدیگر متفاوت می باشد به گونه ای که جیره غذایی مرغ برای خروس کافی نمی باشد و جیره غذایی خروس برای مرغ زیاد تر از حد معمول است .

بیشتر بخوانید
hygiui_6c1a.jpg
چگونگی رشدجنین در داخل تخم مرغ

رشد جنین در داخل تخم نطفه دار چگونه است ؟ تماشای تبدیل شدن یک تخم نطفه دار به یک جوجه زنده بسیار شگفت انگیز است و این عمل می تواند بسیار تجربه آموزنده برای دانش آموزان و علاقه مندان به طیور و پرندگان باشد و همچنین می تواند یک قدم و یک پیشرفت برای داشتن گله ای کوچک و مقدمه ای بر یک کسب و کار قوی باشد.

بیشتر بخوانید
unnamed (1)_5adb.jpg
نگهداری جوجه های گوشتی

اصول نگهداری جوجه های گوشتی در هفته اول پرورش

بیشتر بخوانید
3756999_7d32.jpg
پرورش مرغ مادر گوشتی وتخمی

یکی از کسب و کارهایی که می تواند افراد را به سرمایه گذاری کلانی برساند، پرورش مرغ تخمگذار (laying chicken breeding) است. با پرورش مرغ تخم گذار به راحتی هرچه تمام تر می توانید سرمایه خود را تا ۱۰ برابر افزایش دهید. چنانچه قصد دارید پرورش مرغ تخمگذار را شروع کنید، توصیه می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه در پرآور صنعت همراه باشید. پراور صنعت در این مقاله به طور کامل پرورش مرغ تخمگذار را مورد بررسی قرار داده است. ویژگی های ظاهری مرغ تخمگذار، نگهداری و پرورش آن، بستر مناسب ،مشخصات بستر مناسب برای پرورش مرغ تخمگذار، معرفی انواع مرغ تخمگذار، بهترین نژاد آن برای پرورش، پرورش مرغ تخم گذار در قفس و بسیاری از نکات دیگر را در این مطلب از سایت پراور صنعت مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید
p28-03 (1)_f8cc.jpg
وضع کنونی تولیدات طیور در ایران ودرجهان

دنیای‌اقتصاد : بخش کشاورزی نقش قابل‌توجهی در اشتغال کشور (بیش از ۲۰درصد)، ارزش تولید ناخالص داخلی، صادرات غیرنفتی، تامین مواد غذایی و امنیت غذایی برای جامعه دارد. وضعیت صنعت تولید مرغ در ایران

بیشتر بخوانید
105_98ff.jpg
وسایل مورد نیاز برای نگهداری طیور

وسایل مورد نیاز برای نگهداری جوجه سنگ اول موفقیت هر مرغدار داشتن جوجه سالم است و هرگز نمی توان از جوجه مریض انتظار نتیجه مناسب داشت.

بیشتر بخوانید
u3zku_4fba.jpg
بهداشت وضدعفونی درمرغداری

هدف ازضد عفونی دریک مرغداری ، از بین بردن همه میکروارگانیسم های بیماریزا در سالنها ،محوطه ، وسایل و غیره می باشدکه در شرایط عملی رسیدن به این حد از ضد عفونی غیر ممکن است . در عمل هدف از ضد عفونی کاهش عوامل بیماریزا تا سطح قابل قبول و جلوگیری از ازدیاد آنها تا حد بیماریزایی و کنترل ورود عوامل بیماریزا در طی دوران پرورش می باشد . در شرایطی که بیماری رخ میدهد میتوان از ضد عفونی کننده ها جهت جلوگیری از انتشار بیماری استفاده نمود . ضد عفونی و قرنطینه اولین و یکی از مؤثرترین روشهای اعمال مدیریت صحیح بهداشتی در گله و کنترل و ریشه کنی بیماریها میباشد و ضد عفونی در مقایسه با سایر روشهای پیشگیری از جمله واکسیناسیون و درمان دارویی نیاز به هزینه کمتری داشته و از نظر بهداشت عمومی و بهداشت گله عوارض سوء کمتری خواهد داشت.

بیشتر بخوانید
uiyh_bf3c.jpg
واکسیناسیون های لازم برای جلوگیری از بیماری در پرورش طیور

واکسیناسیون طیور یکی ازمسائلی که در امر پیشگیری از بیماریهای طیور علاوه بر رعایت مسائل بهداشتی از اهمیت بسیار بالایی بر خوردار است واکسیناسیون است. اگر واکسیناسیون بخوبی وروی اصول صحیح انجام گیرد در امر پیشگیری بسیار مهم است ،ولی اگر نسنجیده وغلط انجام گیرد چه بسا عامل ایجاد بیماری و تلفات خواهد شد و می تواند منطقه ای را آلوده کند .

بیشتر بخوانید
aviculture-1-1024x320_0327.jpg
نگهداری مرغ های تخمی

پرورش مرغ تخمگذار در ایران معمولا از روز اول تا پایان مرحله بهره برداری به دو روش انجام می شود. در این مقاله ابتدا با این دو روش آشنا خواهید شد سپس به این موضوع خواهیم پرداخت که چرا به پرورش مرغ تخمگذار مشغول شویم؟ روش اول که بیشتر در مرغداری های معمولی و کوچک انجام می شود؛ گله در مرحله رشد تا قبل از شروع تخمگذاری بر روی زمین پرورش داده می شود و سپس در مرحله تخمگذاری به قفس منتقل می شود.

بیشتر بخوانید
27_511f.jpg
شکل ظاهری نژاد لاری

شکل ظاهرى نژاد لارى فرم عمومى بدن نژاد لارى با تمام نژادهاى ديگر متفاوت است به‌طورى که به‌آسانى مى‌توان آن را مشخص نمود. به‌طورکلى بدن بلند و کشيده، سينه پهن و عميق و پرگوشت، گوشت سينه سفت و پر، پشت پهن و داراى شيب از جلو به عقب مى‌باشد. بال‌ها محکم به بدن چسبيده است، پرهاى دم با زاويه ۴۵ درجه بالاتر از امتداد پشت قرار گرفته است (در صورتى‌که در نژاد مالاى امتداد زاويه اتصال پرها به بدن به‌طرف پائين متمايل است) ساق پا با زاويه ملايمى به ران متصل شده است. از اين‌رو به‌طور کلى فرم مخصوصى به بدن اين نژاد مى‌دهد.

بیشتر بخوانید
croppedImg_524754622_a6c0.jpeg
اندام شناسی وبیولوژی طیور

بیولوژی و اندام شناسی ماکیان مرغ خانگی یا Gallus Domesticus یکی از منابع پروتئینی خوراک آدمی است.گالوس دامستیکوس دارای فیزیولوژی مشابه شاخه مهره داران می باشد با این تفاوت که درجه حرارت بدن کمی بیشتر و حدود 41 درجه سانتی گراد و تعداد ضربان قلب حدود 370- 300 ضربه در دقیقه است. بطور کلی بدن یک مرغ یا خروس از اجزاء و اندام های زیر تشکیل یافته است

بیشتر بخوانید
r5yr5ye4_0f29_a545.jpg
اصول پایه درجوجه کشی که باید بدانید

اصول پایه در جوجه کشی : زمانی که قصد انجام عمل جوجه کشی را دارید ، پنج عامل مهم وجود دارد که باید به دقت به آنها توجه داشته باشید :

بیشتر بخوانید
20171222184835-52409_6517.jpg
اصول ساختمان یک کارخانه جوجه کشی صنعتی

ویژگی های یک کارخانه جوجه کشی خوب و ایده آل 1-محل کارخانه 2-اندازه وبزرگی کارخانه 3-ساختمان کارخانه جوجه کشی 4-تجهیزات جوجه کشی

بیشتر بخوانید
ghfgh_87d2.jpg
نژادهای مرغ در جهان

انواع نژاد مرغ در ایران اکثر نژاد های مرغ بومی کشور ما از دسته مرغ های آسیایی می باشند. کشور ایران بواسطه تنوع آب و هوایی دارای زیستگاه ها مختلفی است. در اثر تاثیرات زیستگاه ها انواع مختلفی از نژاد های با خصوصیات متفاوتی ایجاد شده است به طوری که نتایج مقایسه ژنتیکی سه نژاد مرغ بومی ایران بیانگر مشابهت ژنتیکی این سه نژاد از نظر کاریوتیپ بود و قیاس کاریوتیپ این سه نژاد بومی با کاریوتیپ مرغ نژاد نیوهمشایر نشان داد که تفاوتی از نظر خصوصیات ریخت شناسی کروموزونی بین نژاد های ایرانی و نژاد وارداتی نیوهمپشایر وجود ندارد.

بیشتر بخوانید
khoros-new02_fe06.jpg
عمل تلقیح مصنوعی درمرغ

استفاده از شیوه تلقیح مصنوعی در دام ها بسیار قدیمی تر از طیور است و در سطوح بسیار وسیع تری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اولین تلقیح مصنوعی در پرندگان، برای اولین بار توسط ایوانف (1902) گزارش گردید که البته تا سال ها بعد به صورت محدودی مورد استفاده قرار می گرفت. استفاده موثر و نسبتا وسیع از این روش در دهه 60 میلادی و بیشتر در ایالات متحده آمریکا و انگلستان آغاز گردید

بیشتر بخوانید
yujtyu_6b6d.jpg
اصلاح نژاد از نظر نطفه داری تخم مرغ (fertility)

از اوایل قرن بیستم تغییرات چشمگیری در اصلاح نژاد مرغ تخم گذار و گوشتی انجام گرفت. صفت هایی مانند سن بلوغ جنسی، نرخ تخم گذاری قبل و بعد از تولد، قدرت ماندگاری، وزن تخم مرغ، وزن بدن، ضريب تبدیل خوراک، رنگ پوسته و مقاومت آن در برابر شکستگی و نیز ارتفاع سفیده در انتخاب اصلاح ژنتیکی مرغ مورد توجه اصلاح کنندگان قرار گرفتند، برای مثال، ضریب تبدیل خوراک در مرغ های تخم گذار از ۹۵/۲ در سال ۱۹۶۰ به ۰۰/ ۲ در سال ۲۰۰۰ میلادی بهبود یافت.

بیشتر بخوانید
phytase-551x450_47eb.jpg
فیتاز 10000 چیست ؟
دامپروری - 1399/01/24

آنزیم فیتاز در بدن پرندگان به مقدار بسیار کمی تولید می شود . بنابراین اسید فیتیک(Phytic Acid) بخصوص در مقادیر زیاد در جیره طیور بعنوان یک عامل ضد تغذیه ای (Antinutritional Factor) قلمداد می گردد. قابل ذکر است تقریبا 75-60درصد از فسفر موجود در منابع گیاهی در ترکیب اسید فیتیک قرار داشته که در شرایط عادی برای طیور قابل دسترس نیست و از طرفی ماده مذکور ، پتانسیل زیادی برای ایجاد پیوند (تشکیل کیلات) با مواد معدنی مورد نیاز رشد و تولید و کاهش استفاده از آنها برای پرنده دارد.

بیشتر بخوانید
139302281143291182789934_9807.jpg
مزایا و معایب و انواع کشت محصولات گلخانه‌ای
کشاورزی - 1399/01/22

آیا با مزایا و معایب و انواع کشت محصولات گلخانه‌ای آشنا هستید؟

بیشتر بخوانید
N82906247-72322695_0bd0.jpg
کشاورزی اُرگانیک (زیستی یا طبیعی)
کشاورزی - 1399/01/22

آیا می‌دانید کشاورزی اُرگانیک (زیستی یا طبیعی) چیست؟

بیشتر بخوانید
download_83a4.jpg
محصولات کشاورزی تراریخته
کشاورزی - 1399/01/22

آیا می‌دانید به کدام گروه از محصولات کشاورزی تراریخته گفته می‌شود؟

بیشتر بخوانید
corn_04b4.jpg
ماجرای ذرت‌های آلوده چیست؟
کشاورزی - 1398/12/02

مرداد ماه امسال، یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ماجرای واردات ذرت‌های آلوده را دوباره داغ کرد. داستانی که از اواخر سال ۱۳۹۶ آغاز شده و بعد از حدود یک سال و نیم، هنوز به پایان نرسیده است.

بیشتر بخوانید
Farmlink-1_6b86.jpg
فناوری های جدیدی که کشاورزی را متحول کرده اند
کشاورزی - 1398/11/18

در این مطلب قصد داریم به معرفی فناوری هایی بپردازیم که صنعت کشاورزی را متحول کرده اند. این فناوری ها در چهار بخش حسگرها، فناوری های مرتبط با تولید غذا، اتوماسیون سازی و مهندسی کشاورزی معرفی خواهند شد.

بیشتر بخوانید