کانال تلگرام arasfeed@
+98 21 48017 تماس در ساعات کاری
info@arasfeed.com گروه ارس فید
صفحه اصلی مقاله ها اندام شناسی وبیولوژی طیور
کشاورزی

اندام شناسی وبیولوژی طیور

منتشر شده توسط مدیر - 1400/04/29 11 بار دیده شده 0 پیام
اندام شناسی وبیولوژی طیور

پوشش بدن مرغ

 

  • پر مرغ
  • پوست مرغ
پوست و پرهاى بدن مرغ به‌منزله محافظى در برابر عوارض و عوامل خارجى به‌شمار مى‌رود.

پوست مرغ
پوست بدن در طيور نازک و ظريف و پرها بر روى آن قرار گرفته است. پوست طيور عارى از هرگونه غده مى‌باشد و فقط در پوست ناحيه دم مقدارى غده وجود دارد که به آنها (غدد چربي) مى‌گويند. از نظر ساختمان، پوست از دو لايه تشکيل شده است که لايه خارجى اپى‌درم (Epidermis) و لايه زيرين درم (Dermis) ناميده مى‌شود در ناحيه منقار و پا، پوست ضخيم و شاخى شده است. 
۱. نژادهائى که رنگ پوست آنها زرد است.
 
۲. نژادهائى که رنگ پوست آنها سفيد است زردى پوست بعضى از نژادها به‌علت وجود چربى و رنگ دانه‌هاى ليپوکروم Lipochrom در لايه اپى‌درم مى‌باشد و در بعضى از نژادها ساق پا سياه رنگ است و علت آن وجود رنگدانه‌هاى سياه و ملانيک در ناحيه اپى‌درم ساق مى‌باشد. علت سفيدى پوست در برخى از نژادها فقدان رنگدانه در لايه اپى‌درم است گاهى اوقات در ناحيه دوم ساق پا مقدارى رنگدانه سياه يا ملانيک وجود دارد در اين صورت رنگ ساق پا آبى کم‌رنگ مى‌شود. در حالى‌که در ناحيه اپى‌درم رنگدانه‌هاى سياه يا ملانيک وجود ندارد.
پر مرغ
فرق اساسى ظاهرى مرغ با ساير دام‌هاى اهلى وجود پر در روى پوست مى‌باشد. اين پرها غشاء محافظى را براى بدن و پوست به‌وجود مى‌آورند و بدن را از سرما و گرما و صدمه محفوظ نگاه مى‌دارند. از روى شفافى يا کدر بودن پرها مى‌توان به آسانى به سلامت مرغ پى‌ برد. رنگ پرها در نژاد و سويه‌هاى مختلف يکسان نيست و تنوع زيادى در رنگ نژادهاى مختلف وجود دارد. همين تنوع رنگ يکى از عوامل متمايز کردن نژادها و سويه‌هاى مختلف است.
طرز رويش پر
پرها از مجارى مخصوصى در پوست به نام مجراى پتيرلا (Pterylae) تشکيل مى‌شوند. اين مجارى و حفره‌ها در تمام نواحى بدن وجود دارد اولين آثار به‌وجود آمدن اين مجارى در پنجمين روز زندگى جنينى پديدار مى‌شود هر پر در يک فوليکول که در پوست جنين قرار دارد شروع به تشکيل مى‌کند در داخل اين فوليکول پرهاى اصلى تشکيل مى‌شود. پرهاى اصلى از يک لکه در قاعده فوليکول منشاء مى‌گيرند و به مرور رشد آن زياد و از پوست خارج مى‌شود، به‌طورى‌که پس از مدتى پرها قابل رؤيت مى‌گردند و به‌تدريج بر رشد اين پرها اضافه مى‌گردد و قسمت‌هاى مختلف پر فرم مى‌گيرند و تشکيل مى‌شوند.
انواع پر
ساختمان پرها در نقاط مختلف بدن پرندگان از نظر شکل و حتى رنگ و اندازه مختلف است پرهاى بال مخصوص پرواز و ساير پرها براى گرم نگهداشتن و محافظت بدن است. معمولاً سه نوع پر در بدن مرغ قابل تشخيص است که شامل پرهاى بزرگ يا شاه‌پرها، پرهاى کوچک يا پوش‌پر، پرهاى سوزنى‌شکل.
رهاى بزرگ يا شاه‌پرها
اين پرها از خارج بدن مرغ را پوشانده‌اند و در زير آنها ممکن است پرهاى ديگر قرار گرفته باشد. پرهاى بال و دم جزء اين دسته به‌شمار مى‌رود. تعداد پرهاى بزرگ کم و بسته به نژاد و جنس فرق مى‌کند.
 
پرهاى بزرگ داراى يک شاخه اصلى (Quill) مى‌باشد که در پائين توخالى و در بالا توپر است قسمت توخالى آن به‌نام کالاموس (Calamus) و قسمت توپر آن به نام راشيس (Rachiss) ناميده مى‌‌شود.
  پرهاى کوچک يا پوش‌پر
اين پرها معمولاً تمام بدن را فرا مى‌گيرد و اغلب پرهاى بزرگ در بعضى از قسمت‌ها روى آنها را مى‌پوشاند (مانند بال‌ها) وظيفه اين پرها حفظ و پوشش بدن است و تعداد آنها فوق‌العاده زيادتر از پرهاى بزرگ مى‌باشد.
 پرهاى سوزنى شکل
اين پرها در زير پرهاى کوچک قرار گرفته و داخل فوليکول کوچکى که در لايه اپيدرم پوست بدن مرغ فرو رفته است. جدا کردن پرهاى بزرگ از فوليکول‌هاى داخلى به آسانى صورت مى‌گيرد، ولى جدا کردن اين پرهاى سوزنى شکل را با چاقوهاى تيز و يا شعله از روى پوست زائل مى‌کنند در نژادهاى گوشتى هرقدر تعداد اين پرهاى سوزنى شکل کمتر باشد مطلوب‌تر است.

پیغام خود را بگذارید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

برای تغییر تصویر کلیلک کنید
نظرات بازدید کنندگان