کانال تلگرام arasfeed@
+98 21 48017 تماس در ساعات کاری
info@arasfeed.com گروه ارس فید
صفحه اصلی مقاله ها آشنایی با نژاد خروس لاری درایران
کشاورزی

آشنایی با نژاد خروس لاری درایران

منتشر شده توسط مدیر - 1400/04/29 12 بار دیده شده 0 پیام
آشنایی با نژاد خروس لاری درایران

معرفی انواع نژاد خروس لاری

نژاد خروس لاری بر خلاف خروس های معمولی دارای روحیه جنگ آوری و شجاعت بالایی می باشد. این خروس ها از زمان های بسیار قدیم محبوب بوده و سابقه نبرد انداختن بین خروس لاری  ها به چندین هزار سال قبل بر می گردد و اولین بار در یونان این رسم بنا شد، یعنی فرماندهان جنگ در مقرهای نظامی، خروس های جنگی را به جان هم می انداختند تا حس جنگاوری سربازان با دیدن این صحنه ها تقویت گردد.

خصوصیات ظاهری نژاد خروس لاری یا همان خروس جنگی

ظاهر این خروس ها با خروس های معمولی متفاوت است و نژاد خروس لاری که خاص می باشد طرفداران بسیاری دارد.  آنها دارای قامتی کشیده و سینه ای رو به جلو و پهن هستند. بال های خروس لاری محکم به پشت چسبیده و پر های دم نسبت به بدن خروس زاویه ۴۵ درجه به خود گرفته است. اکثرا دارای سر و گردنی بدون پر هستند و اصطلاحا حالت ماری شکل به خود گرفته اند و انتهای گردن آنها در بدنشان فرو رفته است. اکثر آنها منقاری محکم و متمایل به زرد دارند، هم چنین قطر ساق و ران پا نسبت به خروس های معمولی کلفت تر می باشد، دو ابزار اصلی خروس لاری در مسابقه پاها و منقار او هستند، بنابراین کاملا طبیعی است که این دو عضو کاملا قوی و محکم باشند.

خروس های لاری دارای قد و اندازه متفاوتی هستند که با دانگ سنجیده می شود . مثلا خروسی با قد ۹۰ سانت به بالا ۶ دانگ، ۸۵ سانت ۵/۵ دانگ، ۸۰ سانت ۵ دانگ، ۷۵ سانت ۴/۵ دانگ، ۷۰ سانت ۴ دانگ، ۶۵ سانت ۳/۵ دانگ، ۶۰ سانت ۳ دانگ می باشد، در حالت کلی خروس لاری ها بین ۳ الی ۶ دانگ قد دارند. اکثر خروس لاری ها شکل و شمایل مشابهی دارند و تنها تفاوت آنها در قد، میزان مهارت، رنگ پر ها و نوع تاج و ریش آنها می باشد. در ادامه برخی از معروف ترین نژاد های خروس لاری و خروس جنگی را خدمت تان معرفی خواهیم کرد.

هترین نژاد خروس لاری

با توجه به اینکه خروس های لاری نژاد های مختلفی دارند، بنابراین انتخاب بهترین نژاد خروس لاری برای کسی که واقعا قصد پیروزی در میدان را دارد، بسیار مهم است، معمولا خروس هایی که دانگ بالاتری دارند، یعنی قد بلندتری دارند، جزو بهترین خروس لاری و جنگی شناخته می شود چون به راحتی بر رقیب خود غالب خواهد شد. معمولا نژاد های افغان و ایرانی جزو بهترین خروس های لاری هستند.

۱- خروس جنگی SWEATER

 

خروس جنگی sweater2
خروس جنگی sweater

 

پر های بدن این خروس غالبا شرابی و مشکی می باشد، یعنی در قسمت سر و گردن و سینه این خروس پر های شرابی و در قسمت زیرین بدن مانند شکم، زیر بال ها و ران ها پر های سیاه و قهوه ای سوخته وجود دارد، هم چنین پر های دم این خروس جنگی ترکیبی از رنگ سفید و سیاه می باشد. پر های بال و دم این خروس بسیار بلند بوده ولی بر خلاف سایر نژاد ها فاقد تاج و ریش می باشد.

این خروس جنگی دارای قدرت جنگاوری بالایی می باشد که نهایتا حریف خود را وادار به تسلیم می کند، کاملا بی رحمانه به حریف خود حمله می کنند تا او را از پای در بیاورد و تنها هدف او حمله می باشد. این خروس هم در هوا و هم در زمین ضربه های محکمی را به حریف میدانی خود وارد می کند.

خروس جنگی GREY

 

خروس جنگی GREY
خروس جنگی GREY

 

این خروس جنگی دارای پر هایی خاکستری، سفید مایل به زرد، مشکی و آبی تیره در بدن خود می باشد بطوریکه می توان گفت که پر های قسمت سر و گردن و پشت او ترکیبی از رنگ های سفید و خاکستری می باشد و پرهای قسمت  سینه، دم و زیر شکم نیز ترکیبی از پرهای سیاه و آّبی تیره و براق می باشد. این خروس نیز مانند sweater بدون تاج و ریش می باشد و در قسمت ابتدایی دم خود تعدادی پر سفید دارد.

این خروس کشنده ترین خروس می باشد زیرا حمله ای بسیار وحشیانه و پرخاشگرانه دارد و تا زمانی که حریف خود را از پای در نیاورد، دست از کار نخواهد کشید.

خروس نژاد MALAY (مالای)

 

خروس نژاد MALAY
خروس نژاد MALAY

 

نژاد خروس لاری مالای : خروس مالی یکی از خروس جنگی های آسیایی می باشد که در سال ۱۸۳۰ میلادی از کشور های آسیایی به کشور های اروپایی من جمله انگلستان راه یافت. شهرت این خروس به دلیل نترس بودن آن، تحمل بالا در برابر سرما، گرما و درد، حس جنگاوری بالا و حمله بی رحمانه آن می باشد. این خروس در سال ۱۸۵۳ به عنوان پرنده ای بزرگ و با ساختار ظاهری غیر معمول مورد توجه قرار گرفت. این خروس منشا اکثر خروس جنگی های امروزی مانند خروس جنگی ترک، افغان، شامو، لاری، مالای و … است.

برچسب های مقاله:
پیغام خود را بگذارید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

برای تغییر تصویر کلیلک کنید
نظرات بازدید کنندگان